TÜRKİYE'DEN YÜKSELEN KÜLTÜREL ÇIĞLIK (HEPİMİZ MERYEMİZ)

TÜRKİYE'DEN YÜKSELEN KÜLTÜREL ÇIĞLIK (HEPİMİZ MERYEMİZ)

Katar'da yayınlanan El-Vatan gazetesi yazarlarından Jassim İbrahim Fakhro, Uluslararası Kudüs Eğitim Kültür ve Araştırma Derneği UKEAD öncülüğünde başlatılan "Hepimiz Meryemiz" Kampanyası ile ilgili güzel bir yazı kaleme aldı.

Katar'da yayınlanan El-Vatan gazetesi yazarlarından Jassim İbrahim Fakhro, Uluslararası Kudüs Eğitim Kültür ve Araştırma Derneği UKEAD öncülüğünde başlatılan "Hepimiz Meryemiz" Kampanyası ile ilgili güzel bir yazı kaleme aldı. Fakhro, Kudüs davasının önemine vurgu yaparak kampanya hakkında övgü dolu cümlelerde bulundu. Yazar,  "Kutsal cihadın ve metanetin yükünü benim, senin ve bütün Meryem'lerin yerine taşıyorlar. Onları unutmamalıyız; onlara dua etmeli ve destek vermeliyiz." çağrısında bulundu. İşte yazarın kaleme aldığı o makale:
 
 
Türkiye’den Yükselen Kültürel Çığlık! (Hepimiz Meryemiz)
 
#El-Vatan
 
17 Mart 2019, Pazar
 
Zengin ve muhtaçlar arasında arabuluculuk yapan, düşük gelirli insanların ve yardıma muhtaç Müslümanların ihtiyaçlarını karşılamak ve en temel gereksinimlerini güvence altına alabilmek için çalışan, Arap dünyasına yayılmış birçok hayır kurumu vardır. Bu yapıların çalışmalarını uzun zamandan beri takip ediyorum.
 
Allah çabalarınızı mübarek kılsın... 
Bu dernekler arasında farklı ve özel bir dernek var ki, maddi ihtiyaçları karşılamak yerine kültürel anlamdaki faaliyetleri ön plana çıkarıyor. Kudüs kültürü ve İslâm kültürü arasında kurmaya çalıştığı denge ile, sanki gökteki yıldızlar arasındaki bir ay misali fark ediliyor.
 
Türkiye'de bulunan UKEAD’dan (Uluslararası Kudüs Eğitim Kültür ve Araştırma Derneği) bahsediyorum. Bu dernek, ümmetin vicdanını köreltmek isteyen türlü entrika ve komplolara rağmen, Kudüs ve Mescid-i Aksa problemini nihayete kavuşturmak ve bu davanın Müslümanlar’ın gözlerinde ve kalplerinde güçlü bir şekilde kalması için çalışıyor. 
 
UKEAD, henüz yeni (2017'de kuruldu) bir dernek olmasına rağmen, Kudüs ve Mescid-i Aksa ile ilgili anlamlı birçok projeye imza atmayı başarmış durumda. Kısa sürede bu kadar etkili projelerin hayata geçirilebilmesinin sebebi ise; samimi ve sadık yüreklerle hareket edilmesidir.
 
UKEAD, 2019’un başlarında Uluslararası kültürel yönü etkili bir kampanya başlattı. “Hepimiz Meryemiz” kampanyasının amacı, Kudüslü kahramanların annelerinin, kız kardeşlerinin acısını ve kararlılıklarını desteklemek, onların acılarını hafifletmek ve onların yaşantılarını gasp eden düşmana tepki göstermek olarak belirlendi.
 
Arap ve İslam ülkelerinin Mescid-i Aksa davasına zarar verdiği bir dönemde UKEAD’ın yaptığı bu çıkışı önemsemek ve sahip çıkmak gerekiyor. Dernek, yapmış olduğu bu çalışmalarda aslında şu gerçeği haykırmaktadır: "Allah en büyüktür ve her şeyin sahibidir" 
 
Hepimiz Meryemiz kampanyası, Kudüs, Filistin ve bütün Müslümanların ortak çığlığıdır. Kampanya Kudüs davasına yardım etmek, Aksa kadınlarına ve erkeklerine destek olmak için başlatılmış. Kampanyanın sahip olduğu güç ve iyi niyetiyle adeta bir orman yangını gibi büyüdüğünü, yayıldığını görüyoruz. Heimiz Meryemiz haykırışı, 50'den fazla ülkenin desteği ile Asya'dan Güney Amerika'ya kadar ulaşmış durumda. Çünkü çabalar samimi, kalpler sadık ve hedef kutsaldır.
 
Kudüs meselesi, her Müslüman, Hristiyan ve kadının, erkeğin, gencin kalbinde ve vicdanında ömür boyu yaşaması ve çocukların bununla büyümesi gereken bir meseledir. Bu dava her daim gözümüzün önünde durmalıdır ve bu yoldan dönülmemelidir.
 
Kudüs meselesinin yitip gitmesine müsaade edilemez. Çünkü bu, kutsal bir varoluş meselesidir. 
Gece gündüz hiç durmadan bu meseleyi bastırmayı planlayan devlet ve kurumlar olabilir, lakin bu mümkün değildir! Allah galip gelendir ve vaadi de kendisi de haktır. 
Kudüslü Meryemler her şey yoluna girinceye dek sabırla bekliyorlar. Kutsal cihadın ve metanetin yükünü benim, senin ve bütün Meryem'lerin yerine taşıyorlar. Onları unutmamalıyız; onlara dua etmeli ve destek vermeliyiz.
 
Jassim İbrahim Fakhro

Google+ WhatsApp