RAİD SALAH KİMDİR?

RAİD SALAH KİMDİR?


Kudüs ve Mescid-i Aksa denince akla gelen ilk isim olan Raid Salah, 1958'de Kudüs'e 120 km uzaklıktaki Ümmül Fehim şehrinde doğdu. Burada ilk, orta ve lise eğitimini alana Raid Salah, İslam hukuku alanındaki üniversite tahsilini, İbrahim as'ın bulunduğu El Halil şehrinde tamamladı.

Bu dönemde El Halil'den kendi memleketi olan Ümmül Fehim'e her gidiş gelişte Kudüs ve Mescid-i Aksa'ya uğrayan Raid Salah, her defasında işgalcilerin orada yaşayan Müslümanlara nasıl zorluklar çıkardığını ve zulmettiğini gördü. Bu durum ondaki Mescid-i Aksa şuurunu canlandırdı. araştırmalara başlayan Salah, Kuran-ı Kerim'de ve Peygamberimizin hadislerinde Mescid-i Aksa'nın önemini anlatan ayrıntıları keşfetti. Raid Salah bundan sonra gittiği her yerde Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın önemini anlatmaya başladı.

Daha sonra Ümmül Fehim'de öğretmenlik yapmaya başlayan Kudüs Muhafızı Şeyh Raid Salah, eğitimci olmaya başladığı andan itibaren işgalci İsrail'in engellemeleriyle karşılaştı. Engellemelerle birlikte çok sevdiği öğretmenlikten ayrılmak zorunda kalan Raid Salah, 1989'a kadar sürecek olan İslami bir derginin genel yayın yönetmenliğini yapmaya başladı.

Raid Salah, 1989'da siyasete girmeye karar verdi. Bu dönemde Ümmül Fehim'de yapılan yerel seçimlerde belediye başkanlığa adaylığını koydu ve %73'le seçimleri kazandı. Üst üste 3 dönem seçimleri kazanan Raid Salah, mensuplarının tümünün Müslüman olduğu Ümmül Fehim'e çok büyük hizmetler yaptı. Şeyh Raid Salah, 2000'li yılların başında Kudüs ve Mescid-i Aksa çalışmalarına daha fazla ağırlık vermek için belediye başkanlığından istifa ederek ayrıldı. Artık kendisini Kudüs-ü Şerif ve Mübarek Mescid-i Aksa'ya adamıştı.

Filistin İslami Hareketi'nin liderliğini yapan Raid Salah, bu tarihten itibaren 1948'de siyonist İsrail rejimi tarafından gaspedilen Filistin topraklarını savunan önemli liderlerden biri olarak öne çıkmaya başladı. Tabi bu durum işgal yönetimi İsrail'i rahatsız etmeye çoktan başlamıştı bile.

Salah, başkanlığını yaptığı Aksa Müessesesi ve diğer birçok kurumun ortak çalışmasıyla Mescid-i Aksa Külliyesi içinde bulunan Mervan Mescidi’nin imarı gibi Mescid-i Aksa civarında ve Doğu Kudüs’te önemli projelerde yer aldı.

2003 yılında yapılan seçimlerde Hamas adına yaptığı çalışmalardan sonra siyonist rejim istihbaratı tarafından yakın takibe alınan Salah tutuklanarak 18 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Asılsız suçlamalarla iki yıl hapiste tutulduktan sonra şartlı olarak serbest bırakılan Salah’ın İsrail dışına çıkmasına izin verilmedi.

2010 yılının mayıs ayında Gazze ablukasını kırmak için dünyanın dört bir tarafından yüzlerce kişinin beraberce bindikleri Mavi Marmara Gemisi'nde de bulunan Raid Salah, gemi kontrol altına alındıktan sonra işgalciler tarafından yoğun bir sorgulama süresine de maruz kaldı.

İsrail, 1948 Filistin İslami Hareketi'ni Kasım 2015'te Mescid-i Aksa ve Doğu Kudüs'te işgal karşıtı faaliyetler yürüttüğü gerekçesiyle "terör örgütü" ilan ederek yasakladı. Bu süreçte kendisi ve arkadaşları yoğun bir sorgulama süreci ile karşı karşıya kaldı.

Hayatı işgal güçleriyle mücadele içinde ve hapishanelerde geçen 1948 Filistin İslami Hareketi Lideri Şeyh Salah, Kudüs'te verdiği bir cuma hutbesinde "şiddete teşvik" ettiği gerekçesiyle İsrail mahkemesi tarafından 18 Nisan 2016'da 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Bi'ru's - Seba kentindeki hapishanede tek kişilik hücrede tutulan Salah, Ocak 2017'de serbest bırakıldı.

14 Temmuz'da Mescid-i Aksa içinde 3 Filistinli gencin şehid edilmesinden sonra ailelerin evlerine giderek taziyelerde bulunan Raid Salah, Aksa'nın kapılarında kurulan dedektörlere tepki göstermiş ve ve Müslümanların bu uygulamaya karşı gelmelerini istemişti. bu süreçte Filistinlilerin gösterdikleri tepkilerde payı olduğu düşünülen Raid Salah bu yazının yazıldığı esnada tekrar gözaltına alındı.

Son yıllarda ise özellikle siyonist Yahudilerin Mescid-i Aksa ve Kudüs’e karşı komplolarını kamuoyuna açıklayan Salah, siyonist işgale karşı her koşulda en ön safta mücadelesini sürdürüyor.

Yaşamış olduğu bütün sıkıntılara rağmen her zaman güleryüzlü olmasının sebebini ise Cenabı Allah'a sığınmak olarak açıklayan Raid Salah, aynı zamanda doğa düşkünü olarak biliniyor. İyi derecede resim çizme hobisi olan Kudüs Muhafızı Raid Salah, hayatını Kudüs'ü Şerif ve Mescid-i Aksa'ya vakfetmiş durumda.

Kudüs özgür olmadan vefat edersem Cenab-ı Allah bunu bana sorar endişesiyle geceleri uykusuz kaldığı bilinen Şeyh Raid Salah, Mescid-i Aksa'da nöbet tutan murabıtlarla ilgili hassasiyeti en üst seviyede biri olarak biliniyor.

Dünyadaki Müslümanların dağınıklığının farkında olan ve bu dağınıklığın ortadan kalkması gerektiğini belirten Raid Salah, bunun için en önemli birleştirici unsurun Kudüs ve Mescid-i Aksa olduğunu ifade ediyor.

Google+ WhatsApp