GENÇ AKTİVİSTLER İHL'LİLERE KUDÜS'Ü ANLATTI

GENÇ AKTİVİSTLER İHL'LİLERE KUDÜS'Ü ANLATTI

Uluslar arası Genç Aktivistler Derneği, Kurtalan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürlüğü’nün davetiyle Siirt’in Kurtalan ilçesinde “Kudüs’ü Anlamak ve Anlatmak” konferansı düzenlendi.

Kurtalan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü İrfan Bayrak’ın ev sahipliğinde, Kurtalan Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen programa, Kurtalan İlçe Milli Eğitim Müdürü Faysal Polat, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, okul yöneticileri ve öğrenciler katıldı.

 

 

 

Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda Kurtalan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Kudüs ve Mescid-i Aksa üzerine şiirler okudular. Açılış konuşmasını yapan okul Müdürü İrfan Bayrak, Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın Müslümanlar için çok değerli olduğunu ifade ederek, “Filistin ve Kudüs’teki Müslümanlar 100 yıldır büyük ıstırap çekmektedir. Tek isteğimiz, o kutsal mekanların yeniden eski refah ve mutluluk dönemine kavuşması, Müslümanların rahat bir şekilde Mescid-i Aksa’da ibadetlerini yapmasıdır. İslam dünyasının da bu şartları sağlamak için el birliği yapması artık zorunlu hale gelmiştir” dedi.

Konferansta Kudüs ve Mescid-i Aksadaki son gelişmeler hakkında bilgiler veren Uluslararası Genç Aktivistler Derneği Genel Başkanı Erkan Helvacı “İlk kıblemiz, ikinci mescidimiz ve üçüncü haremimiz Mescid-i Aksa bugün işgal altındadır. İsra ve Miraç mucizelerinin gerçekleştiği belde, Peygamber Efendimiz (sav) Mescid-i Aksa’da bütün peygamberlere namaz kıldırdığı ve Allah (c.c) nûn huzuruna çıktığı Mescid-i Aksa bugün işgal altındadır. Ve bugün hiç olmadığı kadar çok tehlike altındadır.” sözleri ile ABD Büyükelçiğin Kudüs’e taşınma kararına dikkatleri çekti.

 

Kudüs’ün İslami kimliğinin yok edilerek yahudileştirilmek istendiğine vurgu yapan Helvacı “Kudüs’te her gün insan hakları ayaklar altına alınmaktadır. Dünyanın gözü önünde hemen her gün sokak ortasında yargısız infazlar yapılmaktadır. Ama her şeye rağmen Kudüslü Müslümanlar İslam ümmetinin onuru olan Mescid-i Aksa’yı canları ve malları pahasına korumaktadır.” diyerek Kudüs’e yardım eli uzatmak için aslında bunlardan daha fazla sebebimiz var. Kudüs Kurtulursa dünya kurtulur sözleri ile konfaransı tamamladı

Konferansın sonunda Kurtalan İlçe Milli Eğitim Müdürü Faysal Polat Genç Aktivistler Genel Başkanı Erkan Helvacı’ya hediye takdiminde bulundu. Erkan Helvacı da kendisine, Filistin’in bir gün elbet özgürleşeceğinin sembolü olan ve ancak Filistin özgür kaldığında insanlara yüzünü döneceği belirtilen, Filistinli karikatürist Naci el-Ali’nin ünlü çizgi karakteri Hanzala’nın bir maketini taktim etti.

 

 

 

 

 

Google+ WhatsApp